LinkedIn geleceğin iş dünyası üzerine bir rapor hazırladı. Firmaların en hızlı işe alım yaptığı alanları ve bu pozisyonlar için gerekli yeteneklere dair detayları bulunduran rapor kendini geleceğe adapte etmek isteyenlerin seçebileceği gelişim alanlara ışık tutuyor.

Rapora göre teknik alanların öne çıkıyor olması gözlemlense de LinkedIn baş ekonomisti Guy Berger’e göre esas açık teknik alanda değil; sözlü iletişim, liderlik ve zaman yönetimi gibi sosyal beceriler aranan yetenekler.

Sektörel Trendler

  • Yapay Zeka: Bu yıl öne çıkan 15 meslekten 6’sı yapay zekayla bağlantılı. Araştırmalar yapay zeka ile ilgili becerilerin sadece teknolojide değil diğer sektörlerde de oldukça önemli olduğunu gösteriyor. Ayrıca LinkedIn’de 2015-2017 dönemindeki %190 artışla yapay zeka becerileri en hızlı gelişen yetenekler arasında.
  • Yapay Zeka İnsanların Yerini Ne Kadar Alabilir: Temel işletme fonksiyonları değişiyor. Yapay zeka yükselişte olabilir ancak tamamen insanın yerini alamaz. İdari Asistan, Satış Geliştirme Temsilcisi gibi temel operasyonel işlevler de gelişen meslekler listesinde bulunuyor.
  • Sosyal Beceriler: Aranılan en önemli özellik ise sosyal beceriler. Teknik yetenekler gelişen meslekler listesinde önemli bir role sahip olsa da sosyal beceriler hala önemini koruyor. Teknik becerilerin yanında sosyal becerilerini de geliştirenler hızla değişen iş dünyasına adapte olma konusunda avantaj sağlıyor.

En Hızlı Gelişen 5 Yeni Meslek

Blockchain geliştiriciliği

Makine Öğrenimi Mühendisliği

Uygulama Satış Uzmanlığı

Makine Öğrenimi Uzmanlığı

Tıbbi Satış  Temsilciliği

Raporun tamamına ulaşmak için: https://economicgraph.linkedin.com/research/linkedin-2018-emerging-jobs-report

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir